PRODUKTY JANPOL PRODUKTY SZPITALNE

Baza wiedzy


Co należy wiedzieć?

Jak dobrać materac?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak "najlepszy materac" - materac dobieramy wg indywidualnych potrzeb, a każdy z nas ma przecież inne oczekiwania. Główne kryteria wyboru materaca to komfort, trwałość i cena.


KOMFORT

Na komfort snu składa się:
  • Właściwa twardość
Materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki - powinien on stanowić dobrą podporę naturalnych krzywizn kręgosłupa, co wcale nie oznacza materaca twardego. Osoby ze stwierdzonymi schorzeniami ortopedycznymi kwestię wyboru twardości materaca powinny skonsultować z ortopedą.

Czy twardość materaca, na którym śpimy, jest odpowiednia, możemy sprawdzić na podstawie ułożenia kręgosłupa:

* Śpiąc na boku, zwiększamy nacisk na barki i biodra, co przy zbyt dużej twardości materaca może spowodować mrowienie w nogach i ramionach. Przy właściwej twardości kręgosłup w takiej pozycji układa się niemal w linii prostej.

* Śpiąc na wznak, ciężar ciała rozkładamy na większej powierzchni - właściwa twardość materaca to taka, przy której kręgosłup na odcinku lędźwiowym ani nie wygina się w łuk, ani nie przylega ściśle do materaca.

Każdy materac z naszej oferty ma w opisie informacje na temat twardości. Należy pamiętać, że osoby o różnej wadze będą inaczej odbierały twardość tego samego materaca - jeżeli osoba o mniejszej wadze stwierdzi, że materac jest sztywny, osoba o większej wadze ten sam materac może uważać za miększy. Podając kategorie twardości w opisach materacy, jako odnośnik przyjęto wagę 80 kg.
 
  • Dwustronność materaca
Obecnie wszystkie lepsze materace wykonane są w dwustronnym pokrowcu lato/zima (bawełna/wełna), co pozwala regulować klimat snu.
 
  • Trwałość
Trwałość materaca zapewniają wysokiej jakości surowce, z jakich został wykonany. W naszej ofercie znajdują się materace z naturalnych surowców, jak: włókno kokosowe, lateks, końskie włosie, trawa morska

  • Wymiar
Wymiar - przed zakupem materaca należy dokładnie wymierzyć wewnętrzny wymiar łóżka, ponieważ niejednokrotnie koszty ewentualnej przeróbki przekraczają koszt całego materaca.
 
  • Cena
Płacimy za jakość i trwałość, a więc materace z trwałych surowców naturalnych (np. lateks) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (np. pianka poliuretanowa).